Staročeské máje 2023

V sobotu 27. května se opět po 5 letech uskutečnily v Radobyčicích STAROČESKÉ MÁJE

V 7 hodin ráno se sešli krojovaní s muzikou na mostě. Jedna parta šla zvát do Podhájí. A dvě party si rozdělily horní část Radobyčic. Krojovaní chodili dům od domu a kde jim otevřeli, tam jim krojovaní zazpívali, zatancovali a na oplátku dostali něco dobrého k pití a jídlu a příspěvek od "paňmámy" na Máje.

Okolo 15. hodiny vyšel krojovaný průvod z Podhájí. V čele šly děti s májkou, za nimi hudba a dospělí krojovaní. V průvodu nechyběl konňský povoz s králem Májů a rychtářem. Průvod zamířil z Dlážděné ulice do Sportovní a do areálu sokolovny. Král s povozem jel "tradiční" trasu horní částí Radobyčic a k sokolovně přijel Vilovou ullicí. 

Od 16 hodin začalo na hřišti Staročeské povídání (hra), kdy na úvod přijel na hřiště v koňském povozu král Májů v podání pana Karla Strnada s rychtářem. Pro krále Májů bylo připraveno překvapení, když mu děti zatančily staročeskou besedu. Letos tancovaly 3 kolony (kroužky). Pak následovala staročeská beseda v podání dospělých. Těm ani parket nestačil, bylo celkem 6 kolon. Obě vystoupení měla u početného obecenstva velký úspěch. 

Zájemci si mohli zakoupit výborné staročeské koláče, které pekly místní dobrovolnice. Jen se po nich zaprášilo. 

Celou akci provázelo krásné slunné počasí.

Veselí pokračovalo až do pozdních večerních hodin.

Velké díky patří organizátorovi celé akce Spolku Staročeská LiRa a početnému zástupu pomocníků.  

2024  RADOBYČICE neoficiálně - Neoficiální webové stránky městské části Plzeň Radobyčice   globbers joomla templates